TCHS Captures 23 KISD Film Fest Nominations

AEvans-TCTV-001
TCHS Adv. Video Productions student Sam Himes edits the morning video announcements. (Photo from The Creek Yearbook photographer Alexa Evans.)

Timber Creek High School students captured 23 nominations in the 2015-16 Keller ISD Film Fest.

The district will be hosting its Film Fest Award Ceremony on April 5 at Cinemark XD in Alliance Town Center. The K-5 categories will begin at 5 p.m. and the 6-12 will begin at 7 p.m. The District Administration invites anyone and everyone to attend both shows as it will be completely free.

Students from all over the district entered in seven categories from every grade level. Their were six finalists in every category. Clips will be shown at Cinemark XD on the big screen before awards are announced. An award will be given for each category, as well as an award to the campus that produces the most entries.

Timber Creek dominated the finalist listings with 2-4 finalists in each category. Both TCTV and the Broadcast Journalism classes both had high involvement and turned in many entries to give TCHS a chance at the 2015-16 Filmmaker Campus of The Year Award.

Find the full list of finals nominees below and watch their films at the play button:

In the Story category.

Grades 9-12
“At Last” Haley Harvey
Alexa Fishman
Daniel Nkoola
Caleb Shaw
Timber Creek High School
“Compulsion” Ashley Morales
Emily Scott
Marcus Fuller
Eric Etie
Mason Lane
Joy Cheever
Keller High School
“Enrico” Daniel Nkoola
Enrique Ruiz
Jon Hankins
Emily Clunn
Stanley Turonis
James Drain
Timber Creek High School
“My Truest Form” Faith Melton Fossil Ridge High School
“The Duel” Haley Harvey
Alexa Fishman
James Drain
Hope Feuling
Timber Creek High School
“VACANT” James Drain
Jonathan Hankins
Gabby Alvarez
Timber Creek High School

In the Documentary category:

Grades 9-12
“Elizabeth and Thomas” Jackson Fowler Timber Creek High School
“Hunter Dawson: Filmmaker” Hunter Dawson
Ashley Morales
Keller High School
“Mum Donation Project” Gabi Galloway
Abby Greiner
Timber Creek High School
“Road to Grand Nationals” Ashley Morales
Kathleen Slifka
Keller High School
“The Day’s Story” Austin Burks Keller High School
“Valentines Day According To Kids” Rachel Ankeney Central High School

In the Comedy category:

Grades 9-12
“Hallway Traffic Report” Hayden Broom
Patrick Austin
Peyton Lucas
Joy Cheever
Conor Esposito
Keller High School
“Important Topic with Hayden Broom” Hayden Broom
Patrick Austin
Peyton Lucas
Joy Cheever
Conor Esposito
Keller High School
“Tennis For Dummies” Kaylee Whittaker
Ruth Gallardo
Kaitlyn Fleming
Jesse Morrison
Timber Creek High School
“Thalassophobia” Connor Kirkwood Central High School
“The Club S.1 Ep.1 Pilot” Julia (Edie) Mahle
Stephanie Castillo
Frankie Lopez
Karoline Austin
Timber Creek High School
“The Office: TCHS” Abby Greiner
Casey Akers
Izzy Weaver
Daniel Roosa
Timber Creek High School

In the PSA Plus category:

Grades 9-12
“AFR Parkour” Bradley Sage
Joey Hall
Ariel Jackson
Timber Creek High School
“Drunk Driving PSA” Abby Greiner
Isabella Weaver
Casey Akers
Daniel Roosa
Timber Creek High School
“Freshman Advice from TCHS Drama Club” Daniel Nkoola
Bailey Cooper
Charlie Keefe
Katie Hicks
Aaron Jaggers
Caroline Norton
Timber Creek High School
“How To Get Starbucks for $1.33” Connor Kirkwood Central High School
“The Cause Of Distraction” Blake Kirfman
Bryce Kirfman
Jayden Seemann
Michael Higdon
Brady Kirfman
Central High School
Parkwood Hill Intermediate
Lone Star Elementary
“Timber Creek’s The Heart Is A Lonely Hunter” Daniel Nkoola Timber Creek High School

In the Animation category:

Grades 9-12
“The Librarian” Logan Cantrell
Michael Bryce
Central High School
“Penguin Improbable” Miranda Cope Timber Creek High School
“Onua vs. Skull Basher” Samuel Mosher Fossil Ridge High School
“Diamond Dogs” Eric Maria-Calvo Timber Creek High School
“Coco and Ginger” Jacob Darling Keller High School
“Camp 11 Promo” Sophia Dela Cruz Fossil Ridge High School

In the Music Video category:

Grades 9-12
“Beat It” Blake Kirfman
Jayden Seemann
Bryce Kirfman
Michael HIgdon
Central High School
Parkwood Hill Intermediate
“Chlorine – The Districts” Janet Puentes
Carly Castle
Tamberly Vasquez
Fossil Ridge High School
“Choir Cookies (Extended)” Daniel Nkoola
Josh Walters
Enrique Ruiz
Macky Prda
James Drain
Jonah Martinez
Timber Creek High School
“Inner Beauty” Nicole Nielsen Central High School
“Reap” Hunter Dawson
Bryce Davis
Keller High School
Timber Creek High School
“Work Song” Haley Harvey
Alexa Fishman
James Drain
Hope Feuling
Timber Creek High School

In the “A Day In The Life” Category:

Grades 9-12
“A Day In The Life Of Dallas” Jackson Fowler Timber Creek High School
“Close Up” Mnason Mikesell Timber Creek High School
“Fort Worth” Emily Scott Keller High School
“Girls Night Out” Faith Melton Fossil Ridge High School
“Timed” Alex Nguyen Fossil Ridge High School
“Toby” Kathleen Slifka Keller High School

In the Class Produced category:

Grades 9-12
“Don’t Go” Period 4A Fossil Ridge High School
“Let It Go” 3AB Fossil Ridge High School
“Rock, Paper, Scissors” Productions Pd 3A Fossil Ridge High School
“Students” Advanced A/V Production Timber Creek High School
“TCTV Greatest Skits Vol. 7” Advanced A/V Production Timber Creek High School
“TCTV Greatest Skits Vol. 8” Advanced A/V Production Timber Creek High School