Timber Creek Puts 31 Films in KISD Film Fest Finals

web banner

This year’s KISD Film Festival finals are filled with Timber Creek High School filmmakers.

TCHS students did an outstanding job this year with a total of 31 finalists in eight categories.

This year, the categories ranged from documentaries to comedy, to even Vines.

Out of the 8 different categories, Timber Creek had at least 3 finalists in 7 of them. All of the finalists for the high school level in the Comedy and PSA Plus categories all came from TCHS.

Now people in the KISD community can vote on their favorite films to receive the film festival People’s Choice award.

Visitors can vote once per day at the following link — People’s Choice Voting Page — for entries in all categories. The student-produced work that gets the most votes will get the People’s Choice award and a special prize.

Timber Creek film fest finalist entries are listed below. Click the following link to see the complete list of finalists and to watch the TCHS entries: 2014-15 Film Festival Finalists

Story Category

“Little Memories”
Laurel Drain
Phillip Pruitt
Sam Gambichler
Timber Creek High School

“The Letter”
Bailey Hoseney
Gabi Galloway
Colton Klopfenstein
Tamari Andrews
Phil Oliveira
Timber Creek High School
Fossil Ridge High School

“Trapped”
Kodi A. Dugan
Lizzie Crisp
Timber Creek High School

Documentary Category

“Chad Powell Special Olympics 2015”
Bailey Hoseney
Timber Creek High School

“Cowtown Car Meet”
Sinjin Matthews
Adam Rodriguez
Zachary Mullins
Timber Creek High School

“The Performance”
Laurel Drain
Timber Creek High School

Comedy Category

“Fear The Beard”
Bailey Hoseney
Michael Distrilik
Timber Creek High

“Harry Potter Deathly Hallows Part 2 Trailer Parody”
Bailey Hoseney
Colby Morrison
Jennifer Meseck
Jon Hankins
Michael Distrilik
Timber Creek High

“Indiana Jones Fan”
Josh Walters
Bailey Hoseney
Timber Creek High

“Marion’s Story”
Daniel Nkoola
Brittany Chapman
Kevin Garcia
Darian Fitch
Bailey Cooper
Gabi Galloway
Timber Creek High

“Snow Day”
Haley Harvey
Alexa Fishman
Hope Feuling
James Drain
Koji Mendoza
Timber Creek High

“The Box”
Daniel Nkoola
Joshua Walters
Preston Williams
Sam Gambichler
Enrique Ruiz
Timber Creek High

PSA Plus Category

“Bill R. Johnson Promo”
Sam Gambichler
Timber Creek High School

“Fine Arts PSA”
Haley Harvey
Nico Lopez
Alexa Fishman
James Drain
Hope Feuling
Timber Creek High School

“How to be a Typical Teenage Girl”
Bailey Hoseney
Ian Keslar
Stanley Turonis
Adam Rodriguez
Bennie Lucero
Timber Creek High School

“Rock Cycle Experiment Tutorial”
Laurel Drain
Julia Drain
Timber Creek High School
Trinity Springs Middle

“The Future is Here”
Enrique Ruiz
Daniel Nkoola
Timber Creek High School

“Timber Creek’s West Side Story”
Daniel Nkoola
Timber Creek High School

Music Video Category

“Abandoned”
Hunter Dawson
Brandoned Smith
Peter Nguyen
Bryce Davis
Keller High School
Timber Creek High School

“Brother”
Bailey Hoseney
Ian Keslar
Phil Oliveira
Timber Creek High School

“Plane vs Tank vs Submarine – Tigers Jaw Music Video”
Bailey Hoseney
Phillip Pruitt
Sinjin Matthews
Sean Glover
Timber Creek High School

Vine Category

“#bringinhomethebacon”
Bailey Hoseney
Chris Brown
Davis Hoseney
Timber Creek High School
Fossil Ridge High School

“Budding”
Laurel Drain
Timber Creek High School

“Operation Cookie”
Bailey Hoseney
Davis Hoseney
Timber Creek High School

“Snow Day Fun”
Bailey Hoseney
Phil Oliveira
Stanley Turonis
Tate DuToit
Timber Creek High School

“Windshield Wipers”
Laurel Drain
James Drain
Timber Creek High School

Class Produced Category

“TCTV Greatest Skits Vol. 1”
Advanced A/V Production
Timber Creek High School

“TCTV Greatest Skits Vol. 2”
Advanced A/V Production
Timber Creek High School

“TCTV Greatest Skits Vol. 4”
Advanced A/V Production
Timber Creek High School

“TCTV Greatest Skits Vol. 5”
Advanced A/V Production
Timber Creek High School

“We are TCTV”
TCTV
Timber Creek High School

Brielle Fringer

Written by 

Brielle Fringer is a reporter for the Timber Creek Talon